ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 8616096
*
nr 861 6096
Pigtittare
höjd: 40
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 november 2013
kl 19:56:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 19:15:23
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
5309 Askfat
på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
5071 Bordskanon
mässing, gravyr. Längd: 38cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:48
-
5070 Brandspruta
Längd: 81cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:19
-
5285 Fat
brons, med emaljdekor. Diameter: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:18
-
5052 Fat
mässing. Längd: 57cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31
-
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09
*
Pigtittare
nr 861 6096
Pigtittare
höjd: 40
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/11 19:15:23 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
5309 Askfat
på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
5071 Bordskanon
mässing, gravyr. Längd: 38cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:48 -
5070 Brandspruta
Längd: 81cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:19
-
5285 Fat
brons, med emaljdekor. Diameter: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:18 -
5052 Fat
mässing. Längd: 57cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31 -
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09